Share:
 

Significant Representative Honours

 

 

Victorian State Team       -    Bruce Tozer       - 1958/59  v  Western Australia.

Victorian State Squad      -   David Beames  - 1974/5.
 

 

Victorian Country State Team at Australian Championships……

Peter Brady          -   1985/86  -  S.A.

Andrew Leach      -   1990/91  - QLD.   and 1991/92 - S.A. 


Damian McKee     -   1994/95 - W.A.

Heath Pyke           -    2006/07   -  N.S.W;   2007/08 - QLD;   2008/09 - S.A;  2009/10 - VIC-N.S.W. 2010/11 - W.A.
                              -   2011/12   -  VIC: 2012/13 - QLD; 2013/14; 2014/15; 2015/16.

Eamon Johnson     -  2007/08  -  QLD.

Cole Roscholler      - 2016/17 - N.S.W. 2017/18 - W.A.

  

  

Sam Miller               -    2008/9    -  joint winner of Carnival best player  -  S.A.

                                -    2009/10  - represented A.C.T. Under23 XI in National Competition.

                                -    2012/13  - represented South Australia in Sheffield Shield competition - debut v Tasmania.

Tristan Dixon          -    2012/13 - QLD;

Australian Country XI

Heath Pyke             -                          2006/07, 2007/08, 2010/11,  

Andrew Leach         -                         1990/91 

 

          

Victorian Country XI

Jack McIvor      V Victorian XI                  1943/44
                          V England                         1946/47

    

Cec Hopper       V England                         1946/47

 

Bob Morrell       V  South Africa                1963/64 - 75 runs
                          V England                         1965/66

 

Geoff McRae     V Victorian XI                 1968/69

 

David Beames     V West Indies                 1979/80
                             V Pakistan                        1981/82
 
Peter Brady

          V            - Victoria                               1977/78    -  25 runs.
                        - West Indies                        1979/80   -     7
                        - India - Portland                 1980/81   -   13
                        - India - Ballarat                  1980/81    -   51 not out
                        - Pakistan - Geelong           1981/82    -   29
                        - Pakistan - Stawell             1981/82    -    1
                        - Sri Lanka                              1984/85    -  79
                        - New Zealand                       1985/86    -  23

 

Bryan Metcalfe       V Victoria                     1977/78
                          
Colin McCrow         V Victoria                      1977/78

Grant Bell               Victorian State Indigenous Team - 2012/2013.

 

E.J.CLEARY MEDALLISTS...BEST PLAYER B.C.A. FIRST ELEVEN.

 

DEREK MINTER        -  1967/68

GEOFF MCRAE         -   1967/68

PETER BRADY         -   1981/82

DAVID BEAMES      -   1983/84

ANDREW LEACH      -   1988/89

MATT SKINNER        -    2003/04

ROB DELMENICO     -    2004/05

EAMON JOHNSON    -    2007/08

EAMON JOHNSON    -    2009/10

UNDER AGE INDIVIDUAL HONOURS.

Under 16 Gold Best  - Player Award in B.C.A.

1967/68  -  Graham Turner  - [Under 15 competition]

1985/86  -  John Polkinghorne - Joint Winner

1990/91  -  Anthony Martino

1992/93  -  Brett Jones

2000/01  -  Jon Barnett

2005/06  -  Grant Bell

2008/09  -  Matt Begbie

Under 14 Green -  Best Player Award in B.C.A.

2004/05  -  Matt Begbie.

 Players who went on to play District/Premier 1st XI in Melbourne.

Bruce Tozer    -   [Represented Victoria] Richmond 1955 - 1962 - [36 games]...and...University 1956 - 60 - [58 games] 

Ron Lucas      - University 

David Beames  - North Melbourne 1973 - 1977 - 40 games - [also chosen in Victorian State Squad]

Geoff John  - Essendon 1976 - 1988 - 153 games

 Ashley John - Essendon 1983 - 1990 - 42 games

Gray Barton - Essendon 1977 - 1980 - 16 games

Damian McKee - Footscray & South Melbourne  1986 - 1993 - 54

Glenn Skilbeck - Carlton - 1982 - 1985 - 19 games.

Justin Graham - Melbourne

Craig Jenkins - South Melbourne - 1995/96 - 1 game

Tim McRae - Prahran  - 1996-97 - 12 games

Heath Pyke - Essendon - 2004 -2005 -

Ross Cresswell - North Melbourne 2009 -
 
Matt Begbie - Melbourne - 2012 -
 
Blayde Baker - Northcote - 2012/13

Eamon Johnson - North Melbourne - 2012/13

Karl Mayne - Essendon - 2012/13

UNDER AGE ACHIEVEMENTS.

Matt Begbie  -  Captain of Victorian Under 15 Schoolboys' team in 2007/08.

                          - Victorian Under 17 representative in 2009/10 [playing with the M.C.C. in Premier Cricket]

Nick O'Brien  -  Victorian Under 15 Schoolboys' team in 2007/08

                         -  Member of Australian Under 16 Schoolboys' team which travelled to the West Indies in 2008.

                         - Victorian Under 17 representative - 2009/10

Liam Brady  -  Captain of V.C.C.L. Under 21 team which won State title in 2004/05.

                       -  Captain of Central Highlands Zone Under 15 Schoolboys team which won the State title in 1999.